Review : Royal Sovereign RSC-1050CL 41 Inch Wide Format Cold Roll Laminator
Royal Sovereign RSC-1050CL 41 Inch Wide Format Cold Roll Laminator
Main Features : Royal Sovereign RSC-1050CL 41 Inch Wide Format Cold Roll Laminator
Royal Sovereign RSC-1050CL 41 Inch Wide Format Cold Roll Laminator The Royal Sovereign RSC-1050CL is an economical 41" Wide Format Roll Laminator that is designed for cold laminating and mounting up to 9/32" inch. The RSC-1050CL is designed for use with pressure sensitive laminating films, mounting adhesives and backing films. This machine is incredibly easy to use and since there is no heat required the laminator is ready immediately to laminate and finish your documents, posters, banners and other printed materials. Check out the Royal Sovereign RSC-1050CL roll laminator today. Features Royal Sovereign Authorized Installation, On-Site Set-up, and Training on location, in lower 48 states of America. RSC-1050CL Features & Benefits: Fast - Laminates pressure sensitive films up to 41" (1050mm) wide at speeds up to 9.0' (2.7m/min) per minute. Quality - Digital controls with 9 speed settings, combined with silicone rubber rollers help deliver the perfect finish. Versatility - Designed for mounting up to 9/32" (7mm), laminating individual or multiple copies of posters prints, POP signs, training aids, rigid or flexible signage, inkjet, photo, floor graphics, premask and much more. Easy To Use - Simple set-up with one button operation. Remote control and foot petal designed for hands-free operation. รก RSC-1050CL Technical Specifications Model Number: RSC-1050CL Power Supply: AC 120V/60Hz Power Consumption: 100W Max Laminating Width: 41 (in) / 1050 (mm) Film Thickness: 1-10 (mil ) / 25-250 (mic) Max Laminating Speed: 9.0 (ft/min) / 2.7 (m/min) Ready Time: N/A Driving Motor: DC geared motor Temperature Control: N/A Speed Control: Digital (micom) 9 settings Transport Type: 2 Roller Film Core Size: Cast C